آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

پایگاه علمی دانشجویان علوم آزمایشگاهی شاهرود

ایران طب - ویژه دانشجویان گروه های پزشکی و پیراپزشکی 88

صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها
تبلیغات
تبلیغات

معرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


لوگو

خوش آمدید
موضوع: | نویسنده: مهدی حکیمی

 مصرف نوشابههای شیرین و بدون الکل خطر ابتلا به نقرس را تشدید میکند

در حالی که از مدتها پیش تصور میشد، نقرس بیماری ثروتمندان است اما مطالعات جدید نشان داده است؛ مصرف نوشیدنیهای بدون الکل و شیرین، خطر ابتلا به این بیماری را در تمام افراد افزایش میدهد  ...

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، گروهی از پژوهشگران بینالمللی با انجام این مطالعه گسترده دریافتند که مصرف زیاد نوشابههای بدون الکل و آب میوههایی که شیرین هستند، خطر ابتلا به نقرس را که یک بیماری دردناک مفصلی است، تشدید میکند.

به گفته متخصصان؛ این اولین و بزرگترین مطالعهای است که تاکنون برای کشف این ارتباط صورت گرفته است.

این پژوهشگران دریافتند که مصرف بالای فروکتوز، نوعی قند موجود در نوشابههای شیرین، خطر ابتلا به نقرس را دو برابر بیشتر میکند.

این مطالعات از سوی پژوهشگران دانشگاه بیریتیش کلمبیا انجام گرفته و طی آن بیش از 46 هزار مرد بالای 40 سال بدون هیچ سابقه ابتلا به نقرس طی 12 سال گذشته و مقدار استفاده آنها از آب میوه و نوشابههای بدون الکل قندی مورد آزمایش و بررسی قرار گرفت.

این گروه از پژوهشگران دریافتند که خطر بروز نقرس در مردانی که در روز دو قوطی یا بیشتر نوشابه مینوشند، 85 درصد بیشتر از آنهایی است که کمتر از یک نوبت در ماه از این نوشیدنیها را مصرف میکنند.

لازم به ذکر است که این تاثیر نامطلوب در مردانی که از نوشابههای بدون قند (رژیمی) استفاده میکردند، مشاهده نشد.

نتایج این تحقیق در مجله بیریتیش مدیکال منتشرشده است.

نقرس بیماری است که خود را با علایم افزایش اسیداوریک خون، التهاب مفصلی دردناک و رسوب کریستالهای اورات سدیم و سنگهای کلیوی اسیداوریکی نشان میدهد.

شایعترین علامت بیماری نقرس در کنار افزایش سطح اسیداوریک خون، التهاب مفصلی دردناک است. همان طور که گفته شده معمولا به صورت درد در مفصل اندام تحتانی و در درجه اول انگشت شست پا است که البته سایر محلهای درگیر به ترتیب شیوع بعد از مفصل انگشت شست پا، میتواند مچ پا، پاشنهها، زانوها، مچ انگشتان دستها و آرنج باشد.

به گفته متخصصان؛ داشتن وزن ایدهآل و رژیم غذایی مطلوب و مناسب میتواند تا حدود زیادی، بیماران را از مصرف دارو و عوارض حاصل از بیماری محفوظ نگه دارد.

 

 نظر دهید

 

نظرات و پیشنهادات خصوصی خود را اینجا بنویسد. (نظرات این قسمت به طور خصوصی برای مهدی حکیمی نمایش داده خواهد شد)ا