X
تبلیغات
رایتل
پایگاه علمی دانشجویان علوم آزمایشگاهی شاهرود

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

پایگاه علمی دانشجویان علوم آزمایشگاهی شاهرود

ایران طب - ویژه دانشجویان گروه های پزشکی و پیراپزشکی 88

صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها
تبلیغات
تبلیغات

معرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


لوگو

خوش آمدید
موضوع: | نویسنده: پژمان کرمی نیا


 رشته کارشناسی علوم آزمایشگاهی زیر شاخه‌ای از گروه پزشکی است


 که به دانش آموختگان در ا ین دوره . . .

 برای مطالعه به ادامه مطلب بروید . . .


 

 

تعریف آزمایشگاه تشخیص طبی از منظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

 

 

واحدی است که برطبق مجوز وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی تاسیس شده

 

و در آن آزمایش‌های بیولوژیک ، میکروبیولوژی، سرولوژی، بیوشیمیایی ، ایمنوهماتولوژی، خون‌شناسی،

 

بیوفیزیکی، سلول‌شناسی ، بافت‌شناسی، ژنتیک سلولی و ملکولی و سایر آزمایش‌ها

 

بر روی مواد و نمونه‌های حاصل از بدن انسان با هدف به دست آمدن اطلاعات جهت

 

تشخیص ، پیشگیری یا پیگیری درمان و یا ارزیابی و سنجش سلامت انجام می‌شود

 

و شامل دو بخش بالینی و تشریحی است

 

 


چه کسی می تواند مجوز تاسیس آزمایشگاه تشخیص پزشکی را اخذ نماید ؟


آزمایشگاه تشخیص طبی به طور اعم عبارت از آزمایشگاه میکرب‌شناسی و انگل‌شناسی، سرم‌شناسی و شیمی بیولوژیک است . هر آزمایشگاه دارای یک نفر مسئول است که باید دارای درجه‌ دکترا در پزشکی یا داروسازی یا دامپزشکی یا علوم شیمی و بیولوژی باشد و گواهینامه دوره تکمیلی آزمایشگاهی یا گواهینامه رسمی تخصصی درامور آزمایشگاهی را از دانشکده‌های پزشکی یا از مراکز علمی معتبر که به تصدیق مراجع صلاحیت ‌دار رسیده ، اخذ کرده باشد .

 


اهمیت آزمایشگاه :


رشته کارشناسی علوم آزمایشگاهی زیر شاخه‌ای از گروه پزشکی است که به دانش آموختگان در ا ین دوره کلیه مباحث آزمایشگاه بالینی آموزش داده میشود . آنچه که باعث اهمیت ویژه این رشته در علوم پزشکی شده است نقش مهم آن در تشخیص ، درمان پیشگیری و پیگیری بیماریهای مختلف است . به همین دلیل این رشته از رشته‌های شاخص دانشگاه ‌های علوم پزشکی میباشد .

 از این گذشته سهم به سزای گرایش های مختلف علوم آزمایشگاهی در پیشرفت های چشمگیر و روز افزون فن آوری های بیوتکنولوژی بر اهمیت این رشته می افزاید .


فارغ ‌التحصیل‌ این‌ رشته‌ با نمونه ‌برداری‌ مدفوع ‌، ادرار و خون‌ و آماده‌سازی‌ نمونه‌ و آزمایش‌های‌ مختلف‌ بیوشیمی‌ و هماتولوژی‌ سر و کار دارد و همچنین می‌تواند آزمایش‌های‌ تخصصی‌ هورمون‌شناسی‌ یا ایمونولوژی‌ را انجام‌ دهد و مسؤول‌ بخش‌های‌ مختلف‌ یک‌ آزمایشگاه‌ تشخیص‌ طبی‌ مانند بخش‌ نمونه‌برداری‌، انگل‌شناسی‌ و ادرار، هورمون‌شناسی‌، ایمونولوژی‌ وشود 

 


توانایی‌های‌ لازم‌ :


رشته‌ علوم‌آزمایشگاهی‌ یک‌ رشته‌ عملی‌ است‌ و جوانانی‌ که‌ علاقه‌مند به‌ کار عملی‌ هستند و نسبت‌ به‌ نمونه‌های مختلف بدن‌ حساس‌ نیستند ، در این‌ رشته‌ موفق‌ می‌شوند. در ضمن‌ لازم‌ است‌ که‌ دانشجو به‌ دروس‌ شیمی‌ و زیست‌شناسی‌ علاقه‌مند باشد . گفتنی‌ است‌ که‌ رشته‌ علوم‌ آزمایشگاهی‌ در کشور ما تا مقطع‌ دکترا به‌ صورت‌ ناپیوسته‌ دانشجو می‌پذیرد.

 


درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل‌ :


دروس‌ پایه‌ : فیزیک‌ عمومی ‌، فیزیک‌ کاربردی‌ ، شیمی‌ عمومی ‌، بیوشیمی‌ عمومی‌ ، فیزیولوژی‌ ، زیست‌شناسی ‌، آناتومی‌ .

 دروس‌ تخصصی ‌: مقدمات‌ علوم‌ آزمایشگاهی ‌، شیمی‌ و میکروبیولوژی‌ مواد غذایی ‌، زبان‌ تخصصی‌ ، انگل‌ و حشره‌شناسی‌ پزشکی‌ ، قارچ‌شناسی‌ پزشکی‌ ، ویروس‌شناسی‌ پزشکی‌، ایمنی‌ و سرم‌شناسی‌، باکتری‌شناسی‌ پزشکی ‌، خون‌شناسی ‌، بانک‌ خون ‌، بیوشیمی‌ بالینی ‌، بافت‌شناسی ‌، آسیب‌شناسی‌ پزشکی ‌، کارآموزی ‌.


 

طرح نیروی انسانی :


طبق مصوبات وزارت بهداشت - درمان و آموزش پزشکی، فارق التحصیلان علوم آزمایشگاهی ( کلیه مقاطع ) موظفند نصف طول مدت تحصیل ، طرح نیروی انسانی را طی نمایند ، قابل ذکر است که گذراندن طرح در یکی از مقاطع ، فرد را از گذراندن طرح در مقاطع بالاتر این رشته معاف می گرداند.


 

زمینه‌های اشتغال :


فارق التحصیلان این رشته می توانند در زمینه درمانی،بهداشتی،آموزشی، پژوهشی و تشخیصی در مراکز زیر اشتغال یابند :

 مراکز آموزشی درمانی و بهداشتی وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشکی ، بیمارستان ها و آزمایشگاه‌های تشخیص طبی خصوصی بیمارستان های وابسته  به سازمان تامین اجتماعی و بیمه خدمات درمانی ، پزشکی قانونی ، مراکز سازمان انتقال خون ، مراکز پژوهشی تحقیقاتی دولتی و خصوصی ، آزمایشگاه ‌های صنایع دارویی و غذایی و. . .

 


مقطع کارشناسی ارشد :


فارق التحصیلان مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی می توانند از طریق آزمون کارشناسی به کارشناسی ارشد در گرایش های زیر ادامه تحصیل دهند :

بیوشیمی بالینی ، خونشناسی ، انگل شناسی ، میکروب شناسی ، قارچ شناسی ، ویروس شناسی ، ژنتیک انسانی ، ایمونولوژی ، بیوتکنولوژی ، فیزیولوژی و سم شناسی .

 


بزرگداشت علوم آزمایشگاهیان تشخیص طبی کشور :


از 30 فروردین 1382 که اولین بزرگداشت حکیم فرزانه و دانشمند برجسته ایرانی ، سید اسماعیل جرجانی ، بنیانگذار علم آزمایشگاه برگزار گردید ، این روز به عنوان روز بزرگداشت علوم آزمایشگاهیان تشخیص طبی تعیین شد و هر سال انجمن ها و تشکل های علوم آزمایشگاهی این روز را گرامی می دارند  .

 


تاریخچه :


تا سال 1976 رشته علوم آزمایشگاهی  با  نام Medical Technology خوانده میشد

 و پس از آن به Medical Laboratory Sciences تغییر نام داد و امروزه نیز در اکثر دانشگاه های دنیا با همین نام و یا Clinical Laboratory Sciences خوانده می شود . تا قبل از انقلاب فرهنگی در ایران دوره‌های چهار ساله کارشناسی پیوسته دایر بود که بعد از آن به شکل کاردانی و دکترای حرفه‌ای تغییر یافت واز سال 1372 تا سال 1386 مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته این رشته در دانشگاه ها  ارائه می گردید . از سال 1387 به بعد نیز این رشته در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرد.